Szkoła Podstawowa |im. K. K. Baczyńskiego |w Wyszogrodzie

09-450 Wyszogród      ul. Niepodległości 11  

Tel. (24) 231-10-30  

Kontakt

Szkoła Podstawowa

im. K. K. Baczyńskiego

ul. Niepodległości 11

09-450 Wyszogród

e-mail: sp-wyszogrod@wp.pl

Statystyki

 • Odwiedziny: 809967
 • Do końca roku: 341 dni
 • Do wakacji: 148 dni

Wydarzenia 2009/2010

Rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010

1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny mszą św. w kościele parafialnym.Dalsza część uroczystości odbyła się na placu przed szkołą. W tym roku na uroczystość rozpoczęcia przybyli goście: Dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty, Kultury i Sportu - p.Wojciech Rygalski, Dyrektor Nadwiślańskiego Banku Spółdzielczego oddział w Wyszogrodzie - p. Joanna Stelmach oraz Ksiądz Dziekan Zenon Glicner. Dyrektor szkoły szczególnie ciepło powitała pierwszoklasistów, zwracając uwagę, że są pionierami w realizacji nowej podstawy programowej. Podczas wspólnego spotkania upamiętniona została także 70 rocznica wybuchu II wojny światowej. Zaproszeni goście przekazali nauczycielom i uczniom życzenia wytrwałości w dążeniu do osiągnięcia sukcesów.

 

Wybór Samorzadu Szkolnego

W tym roku uczniowie bardzo aktywnie włączyli się w wybór Przewodniczącego Samorządu Szkolnego. Wybory poprzedzone były kampanią wyborczą tzn. plakatami, ulotkami i hasłami reklamującymi kandydatów, dzięki temu uczniowie poznali smak prawdziwej kampanii wyborczej. 

 

W wyniku demokratycznego głosowania przewodniczącym Samorzadu Uczniowskiego został: Piotr Kiljan, zastępcą przewodniczącego: Ilona Jaroszewska a skarbnikiem Rafał Walczak.

 

 

Święto Edukacji Narodowej

13 października 2009 roku o godzinie 16.00 w Hali Sportowej w Wyszogrodzie odbyły się gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej. Świąteczną atmosferę stworzył występ uczniów oraz chóru Szkoły Podstawowej w Wyszogrodzie, z którym widownia wspólnie nuciła znane przeboje.

Przybyłych Gości - przedstawicieli władz i samorządu, władz kościelnych, dyrektorów, nauczycieli i pracowników placówek oświatowych oraz dyrektorów instytucji wspierających edukację w naszym mieście, przywitał Dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty, Kultury i Sportu - pan Wojciech Rygalski.

Następnie Dyrektorzy Szkół całej Gminy wręczyli swoim nauczycielom nagrody, za serce oraz pracę włożoną w wychowywanie młodzieży. Podczas uroczystości swoje ciepłe słowa do nauczycieli skierowali Burmistrz Gminy i Miasta w Wyszogrodzie, pan Henryk Klusiewicz, pani Jolanta Łukasik-Malicka, Dyrektor Banku Spółdzielczego w Czerwińsku z siedzibą w Wyszogrodzie oraz Proboszcz Parafii Wyszogród ks. Zenon Glicner, który podczas wspólnej modlitwy wspominał zmarłych nauczycieli z naszej Gminy.

Po przemowie zaproszonych gości zaczęła się część artystyczna, przygotowana przez dzieci ze Szkoły Podstawowej pod kierownictwem pani Sylwii Szmulewicz i pani Karoliny Goszczyńskiej. Cały występ uświetnił śpiew chóru, prowadzony przez panią Beatę Krzemińską.

Ceremonia przebiegła w serdecznej i wesołej atmosferze. Zebrani nagrodzili młodych artystów gromkimi brawami. Miłym akcentem uroczystości z okazji Dnia Nauczyciela były życzenia i kwiaty przekazane nauczycielom, wychowawcom i wszystkim pracownikom szkoły.

NAGRODY DYREKTORA SZKOŁY:

Nauczyciele:

 1. Beata Krzemińska
 2. Maria Lichota
 3. Sylwia Szmulewicz
 4. Katarzyna Żochowska

Administracja i obsługa :

 1. Wiesława Kolczyńska
 2. Bogumiła Biernatowicz
 3. Wiesława Nowakowska
 4. Maria Plichcińska

 Medal Złoty za Długoletnią Służbę

 1. Krystyna Wiechecka – SP Wyszogród

Medal Srebrny za Długoletnią Służbę:

 

 1. Ewa Janas – SP Wyszogród
 2. Małgorzata Świerczewska – SP Wyszogród

 

Ślubowanie klas pierwszych

 Dnia 28 października w naszej szkole odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. Dzieci zaprezentowały program artystyczny pod kierunkiem pani M. Świerczewskiej i pani U. Janiszewskiej. Pani dyrektor wraz z zaproszonymi gośmi dokonała aktu pasowania i pierwszoklasiści zostali przyjęci do społeczności szkolnej. Następnie dzieciom zostały wręczone prezenty: każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom, tarczę oraz upominki od Nadwiślańskiego Banku Spółdzielczego. Po części oficjalnej rodzice zaprosili swoje pociechy na słodki poczęstunek.

 

 

11 listopada - Święto Niepodległości

Cóż to jest patriotyzm?

Czy to pojęcie jest nadal aktualne?

A może schować je do lamusa?

My tak nie uważamy, dlatego kultywujemy tradycje i obyczaje polskie, obchodzimy uroczyście ważne dla Polski rocznice.

Klasa VI b z wychowawcą p. I. Kolankowską przygotowała wzruszającą lekcję historii dotyczącą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Słowem i piosenką oddaliśmy hołd tym, dzięki którym żyjemy w wolnej Ojczyźnie.

 Patrz Galeria

 

20 listopada - Dzień Praw Dziecka

W tym roku przypada 20 rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Jest to najważniejszy i najbardziej uniwersalny dokument mówiący o prawach dziecka. Z tej okazji 20 listopada w szkołach całej Polski obchodziliśmy Dzień Praw Dziecka.

Z tej okazji klasa VI a przygotowała apel, dzięki któremu uczniowie bliżej poznali swoje prawa.

 

Konkurs fotograficzny

 W związku ze zbliżającą się zimą, Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najsympatyczniejszą minę zwierzaka, uwiecznioną na fotografii, pod tytułem "My się zimy nie boimy i zwierzaki też chronimy".

Dominowały zdjęcia kotów i psów, ale było także zdjęcie jaszczurki.

Wyróznione zostały trzy fotografie autorstwa: Aleksandry Augustyniak, Dominiki Dziewulskiej i Ireny Kamińskiej. Gratulujemy.

Turniej piłki siatkowej

 

Dnia 26 listopada 2009 roku na hali sportowej odbył się mecz mini piłki siatkowej pomiędzy drużynami SP Wyszogród a SP Młodzieszyn. Mecz został rozegrany w ramach VIII Turnieju Piłki Siatkowej im. Wiesława Gawłowskiego.

 Turniej ten ustanowiony Memoriałem po tragicznej śmierci wybitnego sportowca rozgrywany jest co rok pod koniec listopada w trzech kategoriach: dzieci szkół podstawowych, młodzieży gimnazjalnej i kategorii open.

Zawodnicy reprezentujący SP w Wyszogrodzie wygrali mecz z rówieśnikami z Młodzieszyna w stosunku  3:0 (25:4 ; 25:8 ; 25:12)

Skład reprezentacji SP Wyszogród:

 1. Kiljan Piotr
 2. Popiołek Michał
 3. Ambroziak Konrad
 4. Wołkowicz Seweryn
 5. Szymerski Sebastian
 6. Sylwestrzak Bartek
 7. Orliński Konrad
 8. Plichta Łukasz
 9. Ślaz Michał
 10. Świtkiewicz Mateusz

 

Akcja charytatywna

Przed świętami Bożego Narodzenia Samorząd Uczniowski przygotował licytację obrazków i figurek, które zostały przygotowane przez uczniów klas IV - VI pod opieką pani Urszuli Janiszewskiej i pani Katarzyny Żochowskiej. Licytacja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony rodziców i nauczycieli. Udało się zebrać kwotę 777 zł. Środki przeznaczyliśmy na kontynuację rozpoczętego przed dwoma laty dzieła, mianowicie adopcji na odległość. Dzięki naszej pomocy finansowej Kolbena, kilkuletnia dziewczynka z Kamerunu, może uczyć się w tamtejszej szkole. Co roku będziemy organizować podobne akcje, bo przecież "człowiek jest tyle wart, ile daje innym".

Wigilijne kolędowanie

Tradycyjnie, ostaniego dnia nauki przed świętami Bożego Narodzenia, w naszej szkole wspólnie spotykamy się w klasach na wigilii a następnie każda klasa prezentuje jedną, wybraną kolędę. W tym roku klasy I - III przygotowały także krótkie przedstawienie.

Przedstawienie jasełkowe

W tym roku uczniowie naszej szkoły pod opieką pani B. Krzemińskiej i pani A. Kolankowskiej przygotowali program bożonarodzeniowy zatytułowany: "Król miłości". W scenariuszu można wyodrębnić dwie części: tę sprzed 2000 lat, kiedy to Jezus przychodzi na świat oraz tę współczesną. Jak my, ludzie XXI wieku przyjmujemy do swych domów i serc Chrystusa? Czy w bliźnim dostrzegamy Syna Bożego? "Coście jednemu z nich uczynili, mnieście uczynili" - powiedział Chrystus. Program zmusza do refleksji, do zastanowienia nad własym życiem. Przyjście na świat Jezusa, jego odrzucenie przez ludzi, wywołuje w nas wzruszenie, niejednokrotnie łzy. Ale czy odrzucając drugiego człowieka nie jesteśmy gospodarzem, który odmówił gościny Maryi i jej synowi?

Uniwersalne przesłanie, gra aktorów, wzruszająca muzyka oraz piękna dekoracja autorstwa pani M. Lichota i pani K. Żochowskiej, wywarła ogromne wrażenie na uczniach oraz rodzicach, którzy mogli oglądać przedstawienie w czasie Dnia Otwartego. Najbardziej jednak cieszy zaangażowanie uczniów w pracę nad spektaklem.

Patrz Galeria

Turniej piłki halowej

W dniu 19 lutego 2019 roku uczniowie Naszej szkoły zostali mistrzami powiatu w halowej piłce nożnej. Turniej finałowy odbył się na hali w Łącku. W zawodach tych brali udział uczniowie szkół z :

Wyszogrodu, Małej Wsi, Duninowa, Słubic, Proboszczewic i Bielska. Nasza drużyna rozegrała pięć spotkań uzyskując jeden remis i cztery zwycięstwa, tym samym kwalifikując się do dalszych rozgrywek między powiatowych

 

 Dzień Kobiet

W dniu 8 marca na terenie nasze szkoły zorganizowana została uroczysta akademia z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Montaż słowno muzyczny do tej uroczystości przygotowała klasa IVa wraz z wychowawcą p. W. Tomkiewiczem. W trakcie akademii zostały wręczone wszystkim kobietom w naszej szkole symboliczne kwiatki ufundowane przez Samorząd Uczniowski. Do życzeń składanych przez uczniów dołączył się Komitet Rodzicielski w osobie pana wice-przewodniczącego p. P.Kaflińskiego.

Patrz Galeria

 

Dzień Patrona

W tym roku z inicjatywy pani dyrektor szkoły Bogumiły Jasińskiej także zorganizowaliśmy „Szkolne Dni Patrona", w ramach których przygotowano mnóstwo konkursów: test z wiedzy o życiu i twórczości poety, wiersz o patronie, prezentację multimedialną, albumy oraz konkursy plastyczne. Prawie każdy uczeń znalazł coś dla siebie i wziął udział choćby w jednej konkurencji.

Dzieci z klas III - VI uczestniczyły w wyjeździe do Warszawy, podczas którego złożyły kwiaty na grobie poety.

Podsumowaniem obchodów była uroczysta akademia, na której mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli władz samorządowych oraz przyjaciół szkoły. Jednak najważniejsi goście to powstańcy warszawscy Irena i Henryk Łagodzcy. Bohaterowie „tamtych" dni opowiedzieli w niezwykły sposób historię pokolenia Kolumbów, pokolenia, które do wroga strzelało z brylantów. Zasłuchanie młodego pokolenia w tę wzruszającą opowieść świadczy o dojrzałości i zrozumieniu trudnych wyborów młodych Polaków.

Uczniowie klasy V b wraz z wychowawcą p. K. Goszczńską przygotowali montaż słowno - muzyczny zatytułowany „Cztery dni z życia K. K. Baczyńskiego" - przybliżający ostatnie cztery dni z życia poety, historię jego wielkiej miłości do Barbary, a jeszcze większej do Ojczyzny.

Poezja, muzyka, pieśni patriotyczne (w wykonaniu chóru pod kierunkiem p. B. Krzemińskiej) wywołały łzy wzruszenia. Całości dopełniła dekoracja, na której widniało upadające miasto oraz ptaki symbolizujące odchodzących żołnierzy poległych za Ojczyznę, przygotowana przez p. M. Lichota i p. K. Żochowską.

Uroczystość była piękną lekcją patriotyzmu, bo przecież na nas nauczycielach spoczywa bardzo trudny, ale niezwykle ważny obowiązek wychowania młodego pokolenia patriotów.

 

 

Patrz Galeria

 

Egzamin szóstoklasistów

W tym roku uczniowie klas szóstych zasiedli w ławkach 8 kwietnia, aby napisać swój pierwszy poważny egzamin.

 

Egzamin trzecioklasistów

 

Obchody 70 Rocznicy Zbrodni Katyńskiej 

13 kwietnia 2010 r. uczciliśmy uroczystą akademią ofiary zbrodni katyńskiej.

70 lat temu radzieckie NKWD na mocy paktu Libentrop - Mołotow zgładziło znaczną część elity narodu polskiego (około 22 tys.). Motywy mordu są jednoznaczne - zadanie ciosu społeczeństwu, aby łatwiej go zniewolić i wynarodowić.

Nasza uroczystość była bardzo podniosła i wzruszająca. Piękna deklamacja, śpiew i wymowna dekoracja wzbudziły ogromne współczucie dla ofiar tej straszliwej zbrodni.

Uczucie smutku spotęgowane było ponowną tragedią narodu polskiego - śmiercią Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii oraz osób im towarzyszących.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !

Patrz Galeria

 

Rocznica śmierci Jana Pawła II

Od kilku lat w naszej szkole, na początku kwietnia obchodzimy uroczystość ku czci wiekiego Polaka Jana Pawła II. W tym roku również odbyła się uroczysta akademia, przygotowana przez p. Bogumiłę Szymańską.  Brali w niej udział uczniowie klas III - VI.

Jednym z głównych bohaterów przedstawienia był Franek, który we śnie widział życie Papieża. Ten sen miał mu pomóc zawrócić ze "złej drogi" aby się nawrócić. W główną rolę Jana Pawła II wcielił się uczeń kl. VI - Maciej Krzemiński, natomiast małego Karola Wojtyłłę - Lolka zagrał uczeń klasy III Damian Górecki. W sumie w akademii wystąpiło ok. 60 uczniów. Oprawę muzyczną zawdzięczamy chórowi szkolnemu pod kierunkiem p. Beaty Krzemińskiej. Dzieci śpiewały min. "Barkę", "Matkę", "Ani oko, ani ucho", "Dziękczynienie", "Sutannę". W programie wykorzystaliśmy także utwory z płyty Piotra Rubika "SANTO SUBITO". Dekorację potrzebną do uświetnienia akademii wykonały p. Katarzyna Żochowska i p. Maria Lichota.

Patrz Galeria

 

VII Międzygminny Konkurs Recytatorski

 

21 kwietnia 2010 r. w naszej szkole odbył się VII Międzygminny Konkurs Recytatorski pt. "Jesli jest noc, musi być dzień. jeśli łza - uśmiech". W tym roku recytatorzy mieli bardzo trudne zadanie, musieli zaprezentować fragment prozy. Do konkursu przystąpili uczestnicy ze szkół w Kobylnikach, Małej Wsi, Orszymowie, Podgórzu, Rębowie, Wyszogrodzie.

Do jury zaprosiliśmy p. Barbarę Pydyn, emerytowaną nauczycielkę, wiloletnią polonistkę naszej szkoły, p. Pawła Kołodziejskiego - absolwenta Studium Aktorskiego w Olsztynie, aktora i założyciela Teatru Lalek "Igraszka" w Warszawie, absolwenta naszej szkoły oraz p. Olgę Smółkę - przedstawicielkę szkoły w Kobylnikach.

W kategorii klas I - III zwyciężyli:

I miejsce: Tomasz Szajewski - SP Wyszogród

II miejsce: Katarzyna Kozak - SP Mała Wieś

III miejsce: Ewelina Kaflińska - SP Wyszogród

W kategorii klas IV - VI zwyciężyli:

I miejsce: Weronika Boszko - SP Wyszogród

II miejsce: Kamila Kołsut - SP Orszymowo

III miejsce: Irena Kamińska _ SP Wyszogród

wyróżnienie: Maria Cieślak - SP Orszymowo

Patrz Galeria

Majowe święta

Kontynując tradycje patriotyczne w naszej szkole, klasa VI A wraz z wychowawcą, przygotowała apel poświęcony symbolom narodowym oraz 219 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go maja.

2 maja ustanowiono Dzień Flagi, jest to „najmłodsze" (z 2004r) święto narodowe, ma ono charakter edukacyjny i służy propagowaniu narodowych symboli. Taki też zamysł towarzyszył klasie VI A, która przedstawiła historię: flagi, godła i hymnu polskiego. 
Historia i ostatnie wydarzenia kwietniowe pokazują, że symbole narodowe nawet jeśli na co dzień traktowane jako rzeczy błahe, w chwilach dziejowych stają się bardzo ważne dla całego społeczeństwa.

 

IV Konkurs "Czytanie ze zrozumieniem"

10 maja odbył się IV Międzygminny Konkurs "Czytanie ze zrozumieniem" zorganizowany przez nauczycieli nauczania zintegrowanego.

Brali w nim udział uczniowie klas II i III ze szkół w Podgórzu, Rębowie, Małej Wsi i Wyszogrodzie.

I miejsce zajęli uczniowie:

Marlena Bryzek klasa III - Mała Wieś i Jan Jeznach klasa III - Mała Wieś

II miejsce zajęli uczniowie:

Katarzyna Jeznach klasa III - Mała Wieś i Wiktoria Głowacka klasa III - Wyszogród

III miejsce zajęli uczniowie:

Gabriela Prusaczyk klasa II - Podgórze i Arkadiusz Ziółkiewicz klasa III - Mała Wieś

 

Muzyczne spotkanie

W związku z trwającym Rokiem Chopinowskim, uczniowie klas I-III naszej szkoły, uczestniczyli w pięknym spotkaniu z panią Izabelą Klebańską - autorką książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, dobranocek, bajek i piosenek. Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o życiu i twórczości Fryderyka Chopina, wykonała też kilka utworów na skrzypcach.

 

 

 

Zakończenie projektu

Od lutego 2009 r. do końca grudnia 2009 r. w szkole realizowany był projekt "Nauka naszą szansą", w ramach którego realizowane były zajęcia rozwijające, wyrównawcze, zajęcia komputerowe, zajęcia z języka angielskiego.

Zajęcia z informatyki kończyły się uzyskaniem certyfikatu TELC, a zajęcia z języka angielskiego - certyfikatem TELC language tests na poziomie A1. !8 uczniów otrzymało certyfikaty z języka angielskiego, natomiast certyfikat umiejętności komputerowych otrzymało 19 uczniów. Gratulujemy!

 

 

 

Dzień Matki

W tym roku z okazji Dnia Mamy, uczniowie naszej szkoły przygotowali uroczystą akademię, na której zaprezentowali wiersze, życzenia i piosenki. Mali artyści z wielkim wzruszeniem dziękowali swoim mamom za trud dnia codziennego. Dopełnieniem uczty duchowej był poczęstunek przygotowany przez Samorząd Uczniowski.

  Patrz Galeria

 

Zakończenie roku szkolnego 2009/2010

25 czerwca to dla uczniów bardzo ważna data - zakończenie roku szkolnego - ostatni przed wakacjami dzień pracy szkoły i dzień zbierania całorocznych plonów. Jedni kończą pewien etap edukacyjny i przechodzą do wyższej klasy, inni rozstają się ze swoją macierzystą szkołą, a otwierają się przed nimi podwoje innych placówek.

Naszą uroczystość zaszczyciło swoją obecnością wielu gości, byli to przedstawiciele organu prowadzącego, banku i organizacji sportowych.

Doceniając osiągnięcia i postawę uczniów, którzy uzyskali bardzo wysokie wyniki nauczania, a wiedzą i postawą mogą innym służyć przykładem, wychowawcy klas najlepszym uczniom publicznie wręczyli świadectwa z wyróżnieniem. Dyrektor Bogumiła Jasińska pogratulowała uczniom i ich rodzicom. Wyróżnienia otrzymali także sportowcy, aktywnie działający w drużynie piłkarskiej i odnoszący sukcesy na boisku.

Uczniowie klas szóstych z pietyzmem i godnością przekazali sztandar szkoły w ręce uczniów klas piątych.

W bieżącym roku mury szkoły w Wyszogrodzie opuściło 34 uczniów. To oni byli bohaterami tego dnia.  Jako najstarsze klasy, które żegnają się z pracownikami szkoły, koleżankami i kolegami, zakończyli całą uroczystość rozśpiewanym i roztańczonym programem artystycznym.

Pożegnania, podziękowania, łzy wzruszenia..., no i radość z nadchodzących wakacji...

Patrz Galeria