(…) Byłem jak lipy szelest,

na imię mi było Krzysztof,

i jeszcze ciało — to tak niewiele. (...)

Krzysztof Kamil Baczyński

Młody, skromny, utalentowany chłopiec, dojrzewający w czasach II wojny światowej, musiał stać się dorosłym, dzielnym i dumnym mężczyzną. Z odwagą kroczył i walczył za naszą Ojczyznę. Krzysztof Kamil Baczyński – niedościgniony wzór bohaterstwa i poświęcenia. Do tego dojrzały poeta i pełny wrażliwości na to, co go otaczało patriota. Nasz patron, którego życie i twórczość towarzyszy naszym uczniom od najmłodszych lat. Wzór dla młodzieży, której przyszło żyć w lepszych czasach. W czasach wolności i pokoju.

Corocznie – 22 stycznia – w dzień urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – obchodzimy w naszej szkole Dzień Patrona. W tym roku również nie mogło zabraknąć tego ważnego wydarzenia w kalendarzu uroczystości. W czasy życia i twórczości naszego patrona przeniosła nas klasa VI b pod opieką p. Beaty Krzemińskiej, która przygotowała zarówno swoich wychowanków do występu jak i niezawodny i jak zawsze perfekcyjny chór szkolny.

Młodzi artyści poprzez montaż słowno – muzyczny przedstawili zebranym fakty z życia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, pokazali jego wielką miłość do Barbary, a co najważniejsze w podniosły i dojrzały sposób oddali hołd swojemu patronowi poprzez piękną i momentami wzruszającą recytację wierszy żołnierza – poety. Występ poprzedziła prezentacja multimedialna przedstawiająca historię życia Baczyńskiego, po której, w obecności sztandaru szkoły, odśpiewany został hymn narodowy.

Po akademii głos zabrała p. Bogumiła Jasińska – dyrektor szkoły, która najpierw podziękowała młodym artystom za mądry, podniosły i pełny zrozumienia występ, a następnie słowa swoje skierowała do uczniów szkoły oraz nauczycieli, dziękując wszystkim za nasz wspólny sukces. Za to, że nasze działania, które mają na celu krzewienie patriotyzmu zauważone zostały przez władze najwyższe naszego kraju, czyli pana prezydenta – Andrzeja Dudę.

Dzisiejszy apel był również idealną okazją na gratulacje. Z tej okazji pani dyrektor zaprosiła na środek Zosię Zielińską – uczennicę klasy VIII a – laureatkę konkursu literackiego. Zosia urzekła nie tylko jury konkursowe swoją pracą, ale również zebranych podczas dzisiejszego apelu, którzy mieli przyjemność odsłuchania fragmentu jej pracy. Co zachwyciło nas najbardziej, to mądre i dojrzałe podejście do tak poważnego tematu – do temu zagłady Żydów na ziemi wyszogrodzkiej. ,,Jako mieszkanka Wyszogrodu jestem im winna tę pamięć, czuję się w obowiązku, żeby nie było zapomniane to, co się wydarzyło” – tak Zosia tłumaczyła dlaczego podjęła się napisania pracy poruszającej tak trudny temat. Gratulujemy Zosi nie tylko sukcesu i ogromnego talentu, ale przede wszystkim tej wrażliwości i mądrości.

Święto Patrona to w naszej szkole najważniejsze wydarzenie, dlatego staramy się, żeby zawsze było patetyczne, podniosłe i uroczyste. To ważne, żeby uczniowie wiedzieli kim jest ich patron, kto powinien być dla nich wzorem do naśladowania, jakich ludzi powinni czcić i jakimi wartościami kierować się w życiu.

Karolina Kiedrowska