Patriotyzm w naszej szkole dostrzeżony

Szkoła Podstawowa w Wyszogrodzie to szkoła, dla której patron – Krzysztof Kamil Baczyński - swoim życiem, poświęceniem i walką jest bohaterem, ale przede wszystkim wzorem do naśladowania. W duchu miłości do Ojczyzny, patriotyzmu oraz poszanowania swojej tożsamości narodowej wychowujemy młodych świadomych Polaków, obywateli naszego kraju, którzy nie wstydzą się polskości, z pełną świadomością śpiewają słowa hymnu narodowego, a biało – czerwone barwy są ich dumą.

Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego w Wyszogrodzie to szkoła z ogromnymi tradycjami, która pielęgnuje w swojej placówce poczucie patriotyzmu, dbałości o piękno mowy ojczystej oraz pamięci o poległych za ojczyznę. To miejsce, w którym uczymy historii, ale co ważne, jesteśmy jej częścią oraz tworzymy ją.

W naszej szkole celebrujemy obchody świąt państwowych, aby zaszczepić w dzieciach poczucie tożsamości narodowej. Realizujemy te zadania nie tylko poprzez apele i uroczystości szkolne, ale zaszczepiamy w naszych uczniach patriotyzm również poprzez innowacyjne przedsięwzięcia, z których dzieci czerpią radość z bycia Polakami. Od lat przeprowadzamy wielobój sportowo – dydaktyczny ,,Nasza Niepodległa” dla najmłodszych. Dzieci, ubrane w biało-czerwone stroje sportowe, biorą udział w międzyklasowych rozgrywkach sportowych, które przenoszą nas w czasy II wojny światowej.

Nowością jest także szkolny turniej wiedzy ,,Kocham Cię, Polsko”. Celem konkursu jest propagowanie idei patriotyzmu i sprawdzenie wiadomości o kraju ojczystym. Corocznie odbywa się również konkurs recytatorski, który ma na celu kształtowanie w młodym pokoleniu patriotyczne postawy, uczenie szacunku do Ojczyzny oraz promowanie polskiej poezji.

W roku 2018 – roku tak ważnym – w 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości nasza szkoła nie pozostała obojętna i bierna. Był to rok pełny przedsięwzięć związanych z propagowaniem wśród naszych uczniów idei patriotyzmu i miłości do ojczyzny. Oprócz innowacyjnych sposobów uczczenia poległych dla naszej ojczyzny włączyliśmy się również w akcje ogólnopolskie, takie jak: narodowe czytanie ,,Przedwiośnia”, w ogólnopolską akcję pisania kartek dla powstańców ,,BohaterON” oraz pisaliśmy życzenia świąteczne dla Polaków mieszkających na Kresach. Dużym przedsięwzięciem był konkurs ,,Do Hymnu”. Zadaniem konkursowym było wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów Szkoły Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych. My wybraliśmy ,,Gaude Mater Polonia” i ,,Rotę”. Nasz finałowy występ poprzedziły godziny wspólnego śpiewania w klasach II - VIII, które zaowocowały znajomością tych pieśni na pamięć i umiejętnością zaśpiewania ich a capella. Wszyscy z wielką powagą i zaangażowaniem podeszli do tego przedsięwzięcia, co zaowocowało wspaniałym przeżyciem dla każdego uczestnika.             Zwieńczeniem naszych działań były obchody Dnia Niepodległości. Podczas tego wieczoru na dziedzińcu szkoły odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie repliki tablicy upamiętniającej osoby poległe w roku 1920, która została wmurowana w ścianę naszej szkoły. Odkrycia tablicy dokonali uczniowie Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego, którzy na co dzień wykazują się wzorową postawą ucznia i stanowią przykład i wzór do naśladowania : Zofia Zielińska - uczennica kl. VIII a oraz Dawid Brzeziński – uczeń klasy V .

Po tych podniosłych momentach wszyscy zgromadzeni udali się na halę sportową, gdzie czekały na wszystkich niezapomniane chwile, pełne zadumy, radości oraz łez wzruszenia, czyli wszystkiego tego, co nam towarzyszy, gdy myślimy o poległych za naszą wolność i niepodległość.

Wszystkie te powyższe działania zostały docenione na najwyższym szczeblu. Za krzewienie patriotyzmu, przekazywanie uczniom wzorców nowoczesnego patriotyzmu, oraz aktywne włączenie się w obchody 100 - lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości otrzymaliśmy podziękowanie od Minister Edukacji Narodowej – p. Anny Zalewskiej oraz posła p. Marka Opioły  Co najważniejsze, otrzymaliśmy również podziękowanie od Prezydenta Polski – p. Andrzeja Dudy za włączenie się w narodowe obchody Dnia Niepodległości. Oprócz pisemnej wdzięczności, pan prezydent przekazał szkole okolicznościowy egzemplarz książki ,,Przedwiośnie”, który ma nam przypominać jak ważne jest niepodległe państwo i jak wiele zależy od nas - mądrych Polaków.

Sprawia nam ogromną radość to, że działania Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Wyszogrodzie są widoczne nie tylko na terenie naszej społeczności lokalnej, ale również na szczeblu naszego państwa, ponieważ wszystkie te przedsięwzięcia, które podejmujemy jako szkoła, mają na celu rozbudzenie w naszych młodych patriotach poczucie tożsamości narodowej i walki o wolny, niezależny i dumny kraj.

Karolina Kiedrowska