Lekcja historii w teatrze

Dnia 25 października 2018 r. uczniowie klas VII - VIII pod opieką wychowawców p. S. Szmulewicz, p. E. Jana oraz p. K. Kiedrowskiej udali się na wycieczkę do Teatru Dramatycznego w Płocku, żeby zobaczyć sztukę ,,Gwiazdy rdzewieją na dnie Wisły". Niezwykłe przedstawienie zaproponowane przez teatr z okazji 100 - lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości przeniosło wszystkich uczestników w czasy pierwszej wojny światowej i najcudowniejszego dla naszej Ojczyzny czasu - walk o niepodległość i wolność.
Wojnę z bolszewickim najazdem obserwowaliśmy w sztuce Bohdana Urbanowskiego z perspektywy kilku młodych oficerów, którym Piłsudski zleca najbardziej tajne i najbardziej niebezpieczne zadania. Wszyscy je wykonają, choć niektórzy za cenę życia. Oczyma bohaterów oglądaliśmy krwawe pola bitew. Na tle wojny rozgrywały się piękne i trudne historie miłosne, obserwowaliśmy fascynującą walkę z sowieckim wywiadem, udaremnienie zamachu na Piłsudskiego, mogliśmy przysłuchiwać się dyskusjom polityków, próbujących wyznaczyć przyszłość świata.
To była niełatwa, ale również niezwykła lekcja historii, która na długo zostanie w pamięci naszych uczniów.