Wrsztaty ekologiczne

Warsztaty ekologiczne dla uczniów klas szóstych

W Szkole Podstawowej w Wyszogrodzie odbyły się warsztaty ekologiczne, podczas których uczestnicy poznali bioróżnorodność powiatu płockiego, formy ochrony przyrody oraz obszary Natura 2000, z uwzględnieniem Doliny Środkowej Wisły. Omówiono także odnawialne źródła energii, demonstrując drzewko OZE, tj. zminiaturyzowany model drzewka słonecznego, konstrukcją przypominające prawdziwe drzewko.

„Drzewko słoneczne” wyposażone jest w panele fotowoltaiczne. System ten pozwala zamieniać promieniowanie słoneczne na energię elektryczną, która następnie może być wykorzystana np. do ładowania baterii w telefonach komórkowych, smartfonach i tabletach. Zminiaturyzowany model drzewka słonecznego został przekazany szkole.

Ponadto każdy uczestnik warsztatów został wyposażony w przybornik warsztatowy oraz „Zeszyt Ćwiczeń z zakresu ochrony bioróżnorodności” zawierający: opis bioróżnorodności, form ochrony przyrody oraz obszarów Natura 2000 powiatu płockiego; dobre praktyki w propagowaniu odnawialnych źródeł energii w powiecie płockim oraz scenariusze warsztatów, w tym również karty pracy.

Warsztaty realizowane zostały przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku na zlecenie Powiatu Płockiego w ramach zadania pn.: ”Organizacja i przeprowadzenie terenowych warsztatów ekologicznych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Powiatu Płockiego w ramach projektu pn. „Ochrona bioróżnorodności oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania ruchu turystycznego na obszary cenne przyrodniczo i promowanie lokalnych walorów przyrodniczych na terenie powiatu płockiego” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020 Oś Priorytetowa V „Gospodarka przyjazna środowisku” Działanie 5.4 „Ochrona bioróżnorodności”.