• Do wakacji: WAKACJE!!!

Warsztaty dotyczące raka piersi

„Dbaj o piersi- problem raka piersi”

W dniu 16 maja br. uczennice klas VI i VII naszej szkoły mogły wziąć udział w spotkaniu warsztatowym dotyczącym profilaktyki raka piersi pt. „Dbaj o piersi”.

Zajęcia w formie wykładu i warsztatu, z użyciem fantoma, prowadziła pani Katarzyna Krakowiak, pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Płocku.

Dowiedziałyśmy się, że samobadanie piersi powinnyśmy robić raz w miesiącu, a do menopauzy kobiety powinny przechodzić badania USG, później zaś - badania mammograficzne.

Pani  Krakowiak omówiła najważniejsze czynniki ryzyka, objawy nowotworu piersi, diagnostykę oraz profilaktykę. Rak piersi jest jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych u kobiet w Polsce. To częsty temat w mediach i debacie publicznej. Natomiast zaawansowany rak to niestety wciąż temat tabu, dlatego należy mówić o tym głośno.

Dzięki prelekcji dziewczynki dowiedziały się, że skuteczność leczenia i wyleczenia zależy od stopnia zaawansowania zmian nowotworowych, a samobadanie jest podstawą profilaktyki raka piersi. Prawidłowo prowadzone demaskuje zmiany nowotworowe już we wczesnym stadium rozwoju choroby.
Na zakończenie spotkania uczennice na fantomach mogły nauczyć się jak wykonać samobadanie piersi, by wykryć ewentualne niebezpieczeństwa. Zajęcia te były rodzajem symulacji samokontroli, gdyż należało znaleźć guzki w atrapie piersi.

Otrzymane ulotki, zakładki i zawieszki uczennice zabrały ze sobą do domu, by tam podzielić się zdobytą wiedzą z najbliższymi.

Dziękujemy Pani Joannie Boszko za wsparcie i pomoc w organizacji warsztatów profilaktycznych.