Wielobój

WIELOBÓJ  SPORTOWO – DYDAKTYCZNY  „NASZA  NIEPODLEGŁA”

W związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ogłoszeniem roku szkolnego 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej”  dnia 28 marca 2018r. odbył się dla uczniów klas I – III  WIELOBÓJ  SPORTOWO – DYDAKTYCZNY pod hasłem „NASZA  NIEPODLEGŁA”. Spotkanie, przygotowane przez nauczycieli kształcenia zintegrowanego, rozpoczęła jedna z najbardziej znanych polskich pieśni żołnierskich, powstała pod koniec I wojny światowej – „Piechota, ta szara piechota”. Dzieci, ubrane w biało-czerwone stroje sportowe, wzięły udział w międzyklasowych rozgrywkach sportowych, które przeniosły nas w czasy I wojny światowej. Wyścigi z różnymi przyborami i rekwizytami nawiązywały do walk żołnierzy: „Dostarczanie przesyłki”, „Bieg z przeszkodami”, „Wyścig koników”, „Przenoszenie rannego” i inne. Rywalizacja wzbudziła wiele emocji a wszyscy uczniowie wykonywali swoje zadania z wielkim zaangażowaniem. Między konkurencjami uczniowie obejrzeli krótki film o polskich symbolach narodowych – „POLAK MAŁY” oraz dowiedzieli się o dawnej historii Polski, związanej z rozbiorami naszego kraju i poznali postać Marszałka Józefa Piłsudskiego – Naczelnika Państwa i naczelnego wodza Armii Polskiej. Informacje te uzupełniła prezentacja multimedialna. Ponadto uczniowie wraz z nauczycielami śpiewali wspólnie pieśń patriotyczną „Jak długo w sercach naszych”. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci, wcielając się w role żołnierzy, maszerowały po sali w rytm pieśni, która stała się pieśnią reprezentacyjną Polskich Sił Zbrojnych - „Legiony to żołnierska nuta”. W trakcie tego wydarzenia zostały zrealizowane następujące cele: kształtowanie poczucia przynależności do własnego kraju, rozbudzanie uczuć patriotycznych do Ojczyzny, szacunek dla symboli narodowych, poznanie i śpiewanie pieśni patriotycznych oraz rozwijanie zainteresowań historią Ojczyzny. To było wielkie przeżycie zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli.