Wycieczka klas drugich do Torunia

Dnia 26 września 2017 r. uczniowie klasy II a i II b uczestniczyli wraz z wychowawczyniami p. Wandą Przedwojewską i p. Barbarą Kolczyńską w wycieczce do Torunia. Pogoda nam dopisała. Po przyjeździe udaliśmy się na spacer na Stare Miasto a pod pomnikiem Mikołaja Kopernika zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła nam wizyta w Planetarium, gdzie uczestniczyliśmy w seansie pt: „Cudowna podróż”. Udaliśmy się w podróż po Układzie Słonecznym, „lądując” na powierzchni Księżyca i Marsa. Pan Astronom pokazał nam, jak wyglądają z bliska pierścienie Saturna oraz chmury na Jowiszu. Poznaliśmy Słońce jako jedną z gwiazd oraz sprawdziliśmy, czy w kosmosie można spotkać ufoludki. Widzieliśmy podstawowe gwiazdozbiory oraz związane z nimi greckie mity. Po kosmicznej podróży udaliśmy się na pyszny, domowy obiadek. Po nim czekało już na nas Żywe Muzeum Piernika – interaktywna placówka muzealna. Odbyliśmy tam dwie podróże w czasie. Pierwsza, do średniowiecza, w którym pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej, poznaliśmy wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowaliśmy pierniczki do wypieku. Każdy zabrał swój toruński specjał do domu. Druga podróż przeniosła nas do przełomu XIX/XX wieku i mieliśmy okazję zobaczyć oryginalne maszyny do wypieku piernika, zabytkowy piec oraz obserwować dekorowanie pierników przez artystkę malarkę. Nie mogliśmy odmówić sobie na koniec spaceru pod Krzywą Wieżę – średniowieczną, 15-metrową basztę obronną, która odchylona jest od pionu o 1,46 m. Wycieczka bardzo nam się podobała, wracaliśmy w wyśmienitych humorach.